Proč je nahrávání alba sebevražda?

Nechceš si brát milionovou hypotéku na natočení desky? To vážně nemusíš, poradíme ti, jak se to dnes dělá. Budeme mluvit o singlech, videoklipech i o zpětné vazbě od fanoušků.

Pusť si epizodu

Odkazy

Všechno co jsme v tomto dílu zmínili najdeš na těchto odkazech.

Pošli nám zprávu!

Poslechni si další díly!

Proč hrát s metronomem

Proč Hrát s metornomem Nejsi bubeník? Nevadí. Každý muzikant by měl umět hrát s metronomem. Dobrý rytmus a tempo je základ toho, aby písnička šlapala jak má. A když se…

Proč je dobré DĚLAT chyby

Proč je dobré DĚLAT chyby Vypadl ti uprostřed vystoupení kabel? Přišel jsi nepřipravený do studia? Chybovat je lidské, ale jen výjimečný člověk má Bohem danou božskou schopnost odpouštět – a hlavně…

Chceš být první kdo se dozví novinky? přihlas se k odběru!

Jsme taky tam kde jsi ty, Buď tam s námi!

Máš radši čtení? tady je přepis celé epizody!

Tomino má veľmi pekné tričko na sebe, je to javne práca nejakého metalového designera, ale je to tričko čo pojednáva o vegánstve. 

Je to tričko z dílny ‘Collective Collapse Clothing’. Zajímavé na tom je, že i když je to veganská značka, tak ten člověk, který za tím vším stojí, je metalista, proto všechny trička vypadají jako to moje, že je na něm Alenka v říši divů která pojídá králíčka a jeho krví je potom dole napsáno ‘End of fairytale’. To si myslím, že dobře navazuje na náš předchozí díl, který byl o merchi. Co jsem od tohoto člověka, který je můj dobrý kamarád, slyšel je, že se mu ozývá spoustu veganů, jelikož se jim ty trička líbí. Chtěli by je i podpořit, ale že jim to přijde moc tvrdé, moc metalové. Vracíme se zase k tomu, o čem jsme se bavili v minulém díle, a to je dávat si pozor na to, jakou dáte kapele vizi. Dnes si rozebereme proč už se nenahrávají alba, proč na nás všude vyskakují jenom singly. Co se stalo, co se mění?

Super dôležitá vec. Napriek tomu, že já väčšinou pracujem s umelcami, ktorí vydávajů albumy kvôli tomu, že jazzová scéna na Slovensku je tak podfinancovaná, že bez jakýchkoliv dotácií z grantových scén by asi ťažko mohla jazzová hudba prežiť. Väčšina jazzovych albumov, ktoré sa nahrávajú, sů dotované z nejakých grantov, takže ty sa väčšinou točí ako albumy. Ale napríklad s našou kapelou sme přešli na model, o ktorém už sme hovorili, a to je vydávať single aj s nejakou periodicitou. Nemusí to byť treba presne každý mesiac, ale napríklad každé 2 alebo 3 mesiace nová pesnička vonku. Ideálně s klipom, alebo lyric videom. 

Lyric video nestojí ani tolik peněz, a je to jednoduše doprovodný vizuál. Zadejte si na Google ‘lyric video’, určitě vám to vyhodí pár lidí, kteří dělají jak geniální na úrovni lyric videa, tak i nějaké levnější, které vám pro začátek mohou stačit. A pokud vaše lyric stojí za prd, máte písničku kde by se opakovala jedna věc furt dokola, není problém, někomu zadat, aby k písničce udělal jen vizuel. Pohyblivé 2 nebo 3 obrázky a naprosto to stačí.

Keď sme sa už bavili že v dnešnej dobe nie je najhlavnejšia cesta ako sa hudba dostáva k posluchačom rádio alebo televízia. V dnešnej dobe túto úlohu vo veľkej miere prevzali sociálne média, streamovacie služby. Tým, že sa do veľkej miery zdemokratizovalo vydávanie aj nahrávanie hudby, lebo v dnešnej dobe dať pesničku na streamovacie služby a mať ju globálne distribuovanů nie je žiadny veľký problém a nestojí to ani veľa peňazí. Dokonca ani nahrať pesničku nestojí ani zďaleka toľko, ako trebas v 80. alebo 90. rokov, keď digitálna technológia byla teprve v plienkach. Na to, aby človek mohol nahrať pesničku si musel zabukovať drahé analogové štúdio s výbavou za milióny, ktoré samozrejme potom aj stálo toľko. Takže v dnešnej dobe vstúpila väčšia demokrácia do toho, že hocijaká kapela dokáže nahrať pesničku a dokáže ju dostať na globálny trh. Na druhej strane to znamená, že je obrovská konkurencia a je obrovský pretlak obsahu, ktorý sa tvorí. Oproti minulosti v dnešnej dobe nie je problém nahrát a vydať pesničku. Je problém ju presadiť medzi tých milióny ďalších pesničiek, ktoré sa posluchačom na tom trhu dostávajú. Preto je o dosť lepšie robiť tú metodu singlov a nie albumov, lebo ako sme sa bavili, máme okamžitú spätnú väzbu. Keď vydám singel a ta pesnička nie je až taká dobrá, alebo sme nezvládli produkciju, alebo nemáme až tak dobrý zvuk, veľmi rýchlo si to od ľudí, ktorí si to vypočujú dozvieme. Dajú nám nejaké komentáre na Youtube, kamaráti nám povedia “Chalani pesnička je super, ale nabudúce iďte do lepšieho štúdia. Chalani, tie slova stoja za prd.”, čokoľvek to môže byť. Každý pozitívny aj negatívny feedback vás posunie, to je prvá dôležitá vec, pri tejto stratégii singlov.

My točíme tenhle podcast zrovna ve chvíli, kdy Medial Banana vydala písničku ‘Ten vibe’, je to asi 3 dny. Jakou ty, jako člen kapely, na to už teď máš zpětnou vazbu a co ses od toho naučil? 

Keď sme dali pesničku von, tak relatívne rýchlo začala naberať nejaké čísla, takže to nám povedalo OK, asi sa nám podarilo nahrať slušnú pesničku. ľudia to samozrejme komentujú a už teraz tam máme 80 komentárov. Keby sme nahrávali celý album, tak  by nám to trvalo rok. Potom by sme sa museli rozhodnúť, ktorú pesničku vydať atd.

A kteří z vás pak budou chtít platit hypotéku na CDčko. 

Presne. Takto jsme natočili jednu pesničku. Eště loni sme natočili pesničku ‘Môžem všetko’, vydali sme ju s lyric videom, lebo sme ju chceli vydať v létě a nestíhali sme urobiť plnohodnotné video. Na jeseň sme vydali takú viacej Ruc Reggae pesničku, na ktorú sme zvladli lepšie ten timing, že sme stihli aj natočiť pekné video, teraz vyšla ďalšia, zase letná. Vďaka tomu, že tie pesničky vychádzajú samostatně, tak si velmi rýchlo si vieme pozrieť, čo nám najlepšie funguje, možno ta tanečnejšia stránka kapely DanceHall, alebo viac to Ruc Reggae. Všetko si vieme už len vďaka číslam na Youtube vyhodnocovať. Môžme si samozrejme pozrieť komentáre, vďaka Bohu je väčšina príjemných, kde vidíme odozvu a ukazuje nám to, že “Toto je to, čo sa nám tam podarilo urobiť dobre, mosíme to robiť častějšie.”. Druhá dôležitá vec je presne tá, že keď vydáte celý album, ľudí to bude naozaj silno interesovať možný prvé 2 týždně, a potom dojde milión ďalších pesničiek. Komunita našich poslucháčov sa do istej miery prelína a hiphopovou komunitou, kde tí reperi vydávajú veľa materiálu. Takto keď vydávame single, tak každá ta pesnička dokáže udržať tu veľkú pozornosť napríklad 2 týždně, a potom to preidě do takového normálnejšieho stavu. Ale keď vydáme 12 pesničiek a každá drží pozornosť a putá na tu “našu značku” 2 týždne, tak to máme 24 týždňov v roku. Keď robíme pôl roka album, vydáme ho a pozornost 2 týždně, tak to sú 2 týždně z roku, kedy sa nám dostane pozornosť od publika. Je treba si uvedomiť, že ak se to rozloží, tak v konečnom dôsledku ta kapela tie investície, ktoré do tých nahrávok dá, tak všetky tieto investície sa zúročia ovela viac keď sa tie single vydávajú postupne. Tým, že sa ľuďom zkrátil tzv. Atencion Pen, si málo ktorý človek vypočuje celé CDčko. Sú ľudio ktorí si práve kvôli tomuto kupujú vinily, ale to je výjimečný stav, že si ľudia udělajú hodinu čas a vypočujú si celý album. Väčšina ľudí konzumujú hudbu cez smartphone, sluchátka, cestou do školy, do práce, alebo vo fitku. Pri tomto spôsobe konzumácie hudby ľudia si väčšinou pustia nejakú pesničku, dve, alebo si vyberú nejaký playlist. Počúvanie celých albumov už nieje tak časté ako počúvanie singlov. Tým pádem je lepšie vydávať singly, ktoré možno na konci zobalítě do neakého albumu. Mnoho faúšikov si rádo kúpi ten fyzický album, aj keď doma nemajú CD prehrávač a poslúchajú pesničky na Youtube, a len chcú po koncerte podporiť kapelu. Zase je to o tom, že keď máte loajálnych fanúšikov, ktorí vás chcú podporiť, tak oni si kúpia niektorí z tých vašich “produktov”, len aby vás podporili. Toto nám vychádza ako ekonomickejši a rozumnejší model.

Já mám za to, že v tu chvíli, kdy se vydá singl, tak se neztratí v moři toho šumu. V tu chvíli, kdy vám mobilem prochází hromada informací, tisíce lidí vydává miliardu hudby, tak vy víte, že tady tahle písnička se na tom daném kanálu sharuje co 24h pořád dokola. Vy tu písničku můžete natlačit víc a s daleko větší intenzitou, než celé album. Daleko  líp se propaguje jeden nový produkt, než celá kolekce nových produktů, kdy tady se vám možná může líbit jedna věc, která je víc Ruc Reggae, nebo tady ta DanceHallová. Ne. Tady máte jednu DanceHallovou pecku, teď ji do vás budeme sypat měsíc do té doby, dokud vás nezačne otravovat.

Tento trend existuje i u naozaj veľkých globálnych umelcov. Nejaké velké meno chystá album, a ještě pred vydáním albumu vyjdu 3 single a spustia se predobjednávky, kde na iTunes vyjde singel a ľudia si môžu predobjednať to album. 

Je lepší dělat i singly z toho důvodu, e pokud začínáte jako kapela, tak je to, že si spoustu věcí nacvičíte v tom studiu. Pokud nevíte, jak funguje studio, co tam můžete očekávat od člověka, který bude sedět za tím mixpultem, nebo co očekávat jeden od druhého. Můžete najednou zjistit, že váš bubeník neumí napočítat do 4, a teď s ním musíme natočit dalších 8 písniček na album. Tak to radši zjistíme hned, uděláme si singl, řekneme si, že ten zvukař třeba nebyl dobrý, budeme příště natáčet jinde, ale máme singl, zaplatili jsme částku, která nebyla zas tak astronomická, a můžeme teď vyzkoušet, to, co nám tady borci v Podcastu říkali.

Toto sa týka predevším začínajúcích kapel, ktorí eště nemajú vytipovaný ten tým, s ktorým robia, lebo kepla, ktorá už má za sebou 3 albumy a hrá so sebou už 10 rokov, už väčšinou má stálych spolupracovníkov, že chodia do štúdia, ktoré se im osvedčilo, alebo pracujú s nejakým producentom, ktorý sa im osvedčil a majú medzi sebou chémiu, a že jejich pesničky posúva na iný level. Ale mladá kapela, ktorá ide poprvé do štúdia a zoberie si na chrbát ten záväzok, že si zabukuje štúdio za veľmi veľa peňazí na dlhý čas, aby natočili celý album a nemajú žiadne skůsenosti z toho štúdia, presne s amožů veľmi opáliť a veľa peňazí stratiť. Kdežto keď nahrajů jeden singel, naučia se za natáčanie toho singlu tak veľa, že keď pôjdu natáčať ďalší singel, budú oveľa lepšie pripravení, budú vedět čo si možú pripraviť v rámci predprodukcie. Zjistia “Vybrali sme si správne štúdio pre nás? Robilo sa nám dobre s tým zvukárom? Bol príjemný? Mali sme dobrý pocit, alebo sme z něho boli celý čas nervózní?”. Toto sú dôležité veci. Štúdio nie je len o tom, či má zvukár dobré mikrofony a vie je dobre umiestnit a či má hentaký kompresor. Áno, sú to dôležité veci, ale častokrát je ta najdôležitějšia vec tá, že musí byť v tom štúdiu príjemná atmosféra pre tu kapelu. Nemosí nastať situácia, že zvukár nie je dobrý a milý človek, len stačí, že si s ním ta kepla nesadně, trebas nemajú len stejný zmysel pre humor alebo niečo, a už to tam škrípe a už sa to pretaví do tej nahrávky. Ako hovorí Tomino, nejde o to, že bubeník neumí napočítat do 4, ale môže se stať, že aj keď sa snažili vybrať to najlepšie štúdio pre jejich kapelu a pre jejich muziku, tak sa to tej kapele nemuselo na prvý raz podatiť, a keď natáčajú led jeden singel, tak to nejak prežijú, nestratijů ani veľa času, peňazí a nervov a môžu vyskúšať pri ďalšom singli ďalšie štúdio. Ale keď natočia 5 singlov a vyzúšajů 5 rôznych štúdií, tak si povedia “V štúdiu u Tomáša máme najlepšiu nahrávku aj sa nám tam skvele robilo. Keď pôjdeme nahrávať EPčko alebo album tak pôjdeme k nemu a album urobíme s ním.” Ťažko by cúvali po mesiaci zo štúdia, kde by mali zabukované 4 mesiace, keď by zistili, že ten výsledok nie je až taký, aký dúfali. Že sa zmýlili vo výbere štúdia, a aký ten zvukár vyznává estetiku a na kolik rozumí alebo nerozumí danému žánru, ktorý kapela robí. Je to pak oveľa väčší smútok, keď máme špatný celý album než jeden singl. Toto je super dôležité, že ne len z hlediska, ako v dnešnej dobe funguje marketing a konzumácia hudby, ale aj z tohto dôvodu, ako sa čo najviac naučiť v procese, je super tento spôsob, že robíme pesničku po singloch. Tyto rady, čo tu hovoríme, neplatí totálne univerzálne. Každá kapela je v inej situácii. Je jednoduchšie robiť po singloch nejakého repera alebo nejakú sólo spevačku, ktorá si dá producentovi elektronicky vyprodukovať podklad a potom dojdě do štúdia a len si naspieva. Iná situácia je pre kapelu, ktorá hrá so živými bicími, ktoré je treba nazvučiť, a to zvyčajně trvá kopu času. Pre takovú kapelu sa možná oplatí radšej, keď idú do štúdia, urobiť trebas 2 pesničky naraz. Ale ani im sa neoplatí, keď nie sú vyzratá kapela, robiť celé album naraz. To sa oplatí kapelám, ktoré sú vyzreté, majú svoj štýl, vedia písať pesničky také, že to poslucháčov zaujímá, vedia sa perfektne pripraviť do toho štúdia, urobiť si skvelú predprodukciu, a ísť na istotu, majú odskůšané štúdio, kde je to pre nich super. Taká kapela si môže dovoliť natáčať celý album. Ale ani na ich miestě by som já pravdepodobne nešiel do toho, že by som vydal celé album naraz, pravdepodobne bych to tiež vydával všetko ako single. 

Takže s touhle radou nakonec se s vámi loučíme. Děkujeme, že jste si nás dnes poslechli a u dalšího dílu se na vás bude těšit Jaro Žigo a Tomino Chrástek.